BALIKESİR ADLİYESİ SMS BİLGİ SİSTEMİ TANITIMI

Vatandaşların haklarında açılan dava ve icra takipleri ile taraf oldukları dava ve İcra takiplerinde yapılan işlemlerden haberdar olmaları, avukatların ise vekili olduğu dosyalar için 'Sorgu SMS" ve "Bilgi SMS" uygulamalarından faydalanabilmesine yönelik olarak Balıkesir Bilgi İşlem Müdürlüğümüzce yapılan faaliyetler şunlardır:

Adalet Bakanlığı Bilgi işlem Dairesi Başkanlığı ile Turkcell ve Vodafone mobil iletişim operatörleri tarafından gönderilen afişlerin başta Balıkesir Adliyesi olmak üzere tüm ilçe Adliyelerine dağıtımı yapılarak koridor,duruşma salonu ve kafeterya gibi vatandaşların yoğun olarak bulunduğu mekanlara asılması sağlanmıştır.Vatandaşlar üzerinde yanlış algıya sebebiyet vermemek açısından uygulamanın tüm operatörler için geçerli olduğunu belirten ibareler asılan afişler üzerine yapıştırılmıştır.

Adliyemizin giriş bölümüne SMS tanıtım standı kurularak vatandaş ve avukatların bilgilendirilmeleri amaçlanmış ise de standa olan İlginin az olması sebebi ile bu uygulama aynı gün sonlandırılarak bire bir görüşmeler yapmak sureti ile tanıtım faaliyetlerine devam edilmesine karar verilmiştir. Bu amaçla, duruşma salonu ünlerinde yada kafeterya gibi ortamlarda kalabalık halde bulunan vatandaşlara SMS uygulaması kısaca anlatılmış , merak eden vatandaşlar Bilgi işlem Müdürlüğümüze davet edilerek sohbet ortamı içerisinde uygulamanın faydalan ve yapılması gerekenler detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

30;u aşkın vatandaşımızla bire bir görüşmeler yapılarak 20 civarında vatandaşımızın abone olması sağlanmıştır, ilgi göstermeyen vatandaşlarımızın büyük bir kısmının kullandığı cep telefonu numarasının bir başka kişiye aît olması  diğer bir kısmının da "sorgu ve bilgi sms" ücretlendirmesinin yüksek olduğunu düşünmesi abone olanların sayısının az olmasına neden olmuştur.

Avukatlarımızla yapılan görüşmelerde ise "Avukatların zamanlarının büyük bir kısmını Adliye binası içerisinde geçiriyor olmaları sebebi ile abone olmaya sıcak bakmadıkları ve halta müvekkillerinin abone olmalarını da istemedikleri gözlemlenmiştir.
SMS tanıtım faaliyetleri kapsamında Adliye çalışanları ile görüşülerek kendilerinin abone olmaları ve yakınlarını da abone yapmalarının faydalı olacağı hususunda bilgilendirmeler yapılmıştır. Bu faaliyet esnasında 20 civarında çalışanımızın abone olması sağlanmıştır.